Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel složil na Pražském hradě prezidentský slib a pronesl inaugurační projev

Česká republika má nového prezidenta. Generál Petr Pavel se jím oficiálně stal ve čtvrtek 9. března 2023 ve 14 hodin po inauguraci ve Vladislavském sále Pražského hradu. Po deseti letech tak vystřídal Miloše Zemana, jehož funkční období skončilo ve středu. Při inauguraci složil slib a přednesl projev, ve kterém slíbil, že do vedení země vrátí ůstojnost, respekt a slušnost, na které se rezignovalo.

Nový prezident Petr Pavel složil ústavou předepsaný slib a v inauguračním projevu po 14. hodině řekl, že do kandidatury šel díky podpoře svého nejbližšího okolí, poděkoval i dalším podporovatelům. „Díky vám pravda opět zvítězila. Společně čelíme stejným problémům a společně se s nimi vypořádáme,“ řekl v úvodu. Do vedení země chce vrátit důstojnost, respekt, slušnost a další hodnoty, na které se podle něj rezignovalo ve jménu úspěchu bez ohledu na to, za jakou byl cenu.

Pavel na Pražský hrad přijel limuzínou s manželkou Evou před polednem. Před schůzí absolvovali oběd s odcházejícím prezidentským párem. Slib Pavel složil s dlaní položenou na ústavu do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Společnou schůzi obou parlamentních komor vedla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Stejně jako po jeho příchodu do sálu Pavlovi po složení přísahy, kterou pronesl zpaměti, zákonodárci i hosté dlouho aplaudovali. Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále samotném zněla česká hymna. Potom Pavel pronesl zhruba čtvrthodinový projev. Později Pavel promluvil k veřejnosti z balkonu na třetím hradním nádvoří a položil květiny k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.