Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petříček dělá hrubé chyby, potřebujeme profesionála. Maďarům se omluvím, řekl Zeman

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vládne Černínskému paláci necelé dva měsíce a už se pod ním houpe židle. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtečním televizním rozhovoru řekl, že Petříček dělá hrubé chyby a Česko by potřebovalo profesionálního ministra zahraničí.

Petříček svým rozhodnutím nedávno snížil úroveň několika českých ambasád. Z celkových 96 velvyslanectví, která má Česká republika v zahraničí jich je 17 na seznamu zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti. Od nového roku jich bude o čtyři méně, Petříček ze seznamu klíčových úřadů vyškrtl ambasádu v Itálii, Maďarsku, na Ukrajině a v Turecku. Ministr uvedl, že hlavní důvod pro změnu je ekonomický, náklady se přesunou jinam, protože Česko například otevírá ambasádu v Mali.

Podle Zemana Petříček seznam top ambasád upravil bez konzultace s prezidentem a premiérem, jeho postup je neprofesionální a Petříček dělá hrubé chyby. „Nezná význam Itálie v Evropské unii, nezná význam Maďarska ve visegrádské čtyřce,“ řekl o ministrovi prezident. „Petříček je buď nezkušený nebo mu radí Poche, který v europarlamentu hlasoval proti Maďarsku. Obojí je samozřejmě špatně, my bychom prostě potřebovali profesionálního ministra zahraničí,“ řekl Zeman. Vypuštění Ukrajiny a Turecka Zemanovi nevadí.

Prezident uvedl, že politická kariéra by měla vést odspodu například od zastupitele přes poslance až k ministrovi. Na to konto připomněl Petříčkovy opakované neúspěchy v komunálních volbách, kdy třikrát kandidoval na zastupitele a ani jednou nebyl zvolen. „Takový politik je zkrátka neúspěšný politik,“ shrnul Zeman. Následně podle zásady „Minima non curat praetor“ konstatoval, že se nechce zabývat Petříčkem déle, než odpovídá jeho „celkem minimálnímu významu.“

Prezident také prohlásil, že na plánované lednové schůzce ústavních činitelů navrhne zrušení Petříčkova rozhodnutí a Maďarům se omluví. „Budu mít tady zítra (tj. v pátek – pozn.) v Lánech na návštěvě Viktora Orbána, kterého bude mimo jiné doprovázet ministr zahraničních věcí. Já se jim omluvím za toto rozhodnutí,“ řekl Zeman.