Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Piráta Bartoše bych jmenoval premiérem, podmínkou je vyhrát volby, řekl Zeman v rozhovoru

Prezident Miloš Zeman poskytl v neděli obsáhlý rozhovor serveru Blesk.cz, ve kterém se kromě Vánoc v Lánech hovořilo zejména o nadcházejících sněmovních volbách. Prezident vysvětlil, proč termín říjnových voleb vyhlásil už v prosinci, přislíbil vítězi voleb jmenování premiérem a odmítl spekulovat o tom, kdo ve volbách neuspěje.

Na divácký dotaz, zda by prezident jmenoval šéfa Pirátů Ivana Bartoše premiérem, pokud by koalice Pirátů a Starostů vyhrála volby Zeman odpověděl, že ano. „Já se s panem Bartošem samozřejmě rád sejdu. Stejně jako jsem se setkal a setkávám s řadou jiných lidí. Pokud jde o otázku pana Vomáčky, tak to je velmi jednoduché. Pan Bartoš musí vyhrát volby. To je základní podmínka, abych ho jmenoval premiérem,“ uvedl Zeman. 

Bartoš v sobotu oznámil, že bude usilovat o schůzku s prezidentem, aby se ho zeptal na jeho postoj k povolebnímu sestavování vlády. Zatím není známo, kdy se schůzka uskuteční. Prezident k tomu však poznamenal: „Já si počkám na povolební situaci. Ať už to bude kdokoliv, bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou – pokud nedostane 51 procent – nějakou koalici.“ 

Ohledně kritiky vyhlášení termínu voleb Zeman připomněl, že Ústava neříká, s jakým časovým předstihem má prezident volby vyhlásit. Pandemie podle něj může narušit i volební kampaň, a to například ztrátou možnosti kontaktní kampaně s občany.

„Voliči by měli dostat poctivou a důkladnou informaci o programech jednotlivých stran a osobnostech jednotlivých kandidátů, a to chce čas. Volební kampaň by se měla přenést na internet, samozřejmě i do televizních diskusí. Právě proto musí být kampaň delší,“ vysvětlili prezident svůj krok, kvůli kterému se na něj ze strany opozice snáší kritika.