Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Piráti chtějí vyvolat předčasné volby, Bartoš požádal o schůzku s prezidentem

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš oznámil, že Piráti se chtějí po schválení volebního zákona pokusit vyvolat předčasné volby. Bartoš ve sněmovně řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu. 

„Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty,“ uvedl Bartoš. Dodal, že o rozpuštění Sněmovny chce jednat se všemi aktéry. „Oslovím strany zastoupené ve sněmovně, i vládní včetně premiéra Andreje Babiše (ANO),“ řekl.

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) dala vládě ultimátum, aby o důvěru požádala sama, a to do čtvrtka. Důvodem pro to mimo jiné je ztráta podpory ze strany KSČM, která doposud kabinet tolerovala. Menšinová vládnoucí koalice hnutí ANO a ČSSD tak ztratila ve Sněmovně potřebnou většinu. 

Prezident Miloš Zeman dříve uvedl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla až do podzimních voleb v demisi. Bartoš chce s hlavou státu o jeho postojích mluvit, i Zeman totiž podle něj někdy po vyhodnocení aktuální situace názor změní.