Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Piráti nebudou mít vlastního kandidáta na prezidenta, podpořili Danuši Nerudovou

Ministr pro místní rozvoj a předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, v televizi Prima uvedl, že strana nepředstaví vlastního kandidáta na prezidenta. On sám vyjádřil sympatie ekonomce Danuši Nerudové a ohradil se proti lžím, které dle něj roznáší Andrej Babiš při aktuální cestě obytným přívěsem po Čechách.

„Domníval jsem se, že v rámci současné vládní koalice a všech těch pěti stran bychom mohli jít cestou nějakého konsensuálního kandidáta. Ale když země prochází krizí, může to být polibek smrti,“ vysvětlil Bartoš, proč pětikoalice SPOLU dosud žádného kandidáta nenavrhla. 

Bartoš uvedl, že na stranickém fóru Pirátů spustil nezávaznou anketu, v níž měli členové Pirátské strany tři hlasy. Každý člen tak mohl hlasovat buď pro některého z dosavadních kandidátů, nebo navrhnout jinou osobnost jako kandidáta na prezidenta. „I před minulou prezidentskou volbou jsme si udělali anketu, nyní má preference Nerudová, generál Petr Pavel a senátor Marek Hilšer,“ prozradil Bartoš výsledky hlasování.

Bartošovou osobní favoritkou je ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. „V hlasování jsem použil dva hlasy, v té anketě, která je anonymní. Dal jsem to paní Nerudové a generálu Pavlovi. Třetí hlas jsem nevyužil,“ uvedl.

Bartoš ve zmíněném pořadu zároveň připustil, že se může ještě objevit kandidát, který jeho rozhodnutí změní. Jasno má však ohledně Andreje Babiše. „Bývalý premiér jezdí po republice a roznáší lži,“ uvedl Bartoš. Babiš ale zatím kandidaturu nepotvrdil a své cestování po Česku vysvětluje jako předvolební kampaň hnutí ANO do komunálních voleb.