Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Plukovník Prymula se stal poradcem prezidenta Zemana, funkce má být neplacená

Bývalý ministr zdravotnictví a bývalý poradce premiéra Roman Prymula se stal oficiálním poradcem prezidenta Miloše Zemana. Prezident ve víkendovém rozhovoru pro TV Prima avizoval, že by Prymulu rád přijal jako svého poradce na neplacené pozici. Zkušený epidemiolog na prezidentovu nabídku zřejmě kývnul – od pondělí figuruje na seznamu poradců prezidenta na webových stránkách Hradu. 

„Jak správně říká pan premiér, jeho sociální inteligence není ideální. Ale jako epidemiolog je vynikající,“ vyzdvihl prezident Zeman. Zeman v minulosti několikrát zopakoval, že Prymulu považuje za odborníka, loni v říjnu mu udělil Řád bílého lva za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie. 

Poznámkou na sociální inteligenci narážel na Prymulovu návštěvu fotbalového utkání pražské Slavie ve stejný den, kdy volal po tvrdém lockdownu. Tento sportovní zážitek stál Prymulu jeho místo poradce premiéra Andreje Babiše (ANO). „Právě jsem s panem Prymulou ukončil spolupráci. Důvodem je, že byl na zápase. Není možné, aby mluvil o lockdownu a potom šel na fotbal,“ poznamenal Babiš k okamžitému vyhazovu.

Do Zemanova poradního týmu patří například guvernér ČNB Jiří Rusnok, ekonom Vladimír Dlouhý či ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Celkem je na seznamu oficiálních poradců prezidenta republiky 15 lidí z různých profesních oblastí.