Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Plzeň odmítla prominout parkovné za návštěvu prezidenta. Až přestane dělat ostudu, řekl náměstek

Regionální list Plzeňský deník zveřejnil informaci o výši parkovného, kterou obdržela kolona prezidenta Miloše Zemana za parkování v rámci návštěvy Plzeňského kraje. Radní města trvá na tom, že prezidentská kancelář uhradí částku 1066 korun. Kraj město žádalo, aby poplatek hlavě státu prominulo. Zeman do kraje zavítal právě na základě jeho pozvání.

Návštěvy do krajů po celé České republice jsou náplní Miloše Zemana již od prvního funkčního období. To stejné hodlá dělat i v tom druhém. Takové cestování po naší zemi stojí mnoho peněz, někdy v řádech několika statisíců. Z dostupných informací ze serveru iROZHLAS.cz vyplývá, že se plánují snížit náklady na návštěvy pana prezidenta na popud některých hejtmanů. Například Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, navrhuje zmenšit počet členů prezidentova doprovodu. Hlavu státu s manželkou včetně úzkého týmu spolupracovníků rád přivítá a pohostí. Nezamlouvá se mu ovšem nadměrně početný doprovod, který představuje zvýšené náklady.

Náměstek primátora Pavel Šindelář se nechal slyšet, že „až prezident České republiky přestane dělat naší zemi ostudu, může Plzeň uhradit vyblokovaná parkovací místa, která prezidentská kancelář využívala během jeho návštěvy. Se Zemanem se toho ale už nedočkáme.“

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se angažuje i přes to, že je na dovolené. Na svém účtu na Twitteru napsal, že požadovanou částku 1066 Kč poslal Diecézní charitě v Plzni. Neodpustil si ale uštěpačnou poznámku. Uvedl, že to parkovné klidně „těm plzeňským politickým ubožákům“ zaplatí sám. Směrem k radním na Twitteru nasdílel ještě jeden komentář: „Pokud soudruzi seznají, že je host politicky OK, je to zdarma. Pokud se host soudruhům nelíbí, cáluje.“

Soptění Ovčáčka zjevně nenechalo klidným náměstka plzeňského primátora Martina Baxu, který reagoval též příspěvkem na Twitteru. Nelíbí se mu, že se státní úředník naváží do demokraticky zvoleného zástupce samosprávy. Doufá v omluvu pana Ovčáčka, ke které jej snad přiměje Zeman.