
Pochodem „Srdce na Hrad“ si lidé připomněli památku prezidenta Václava Havla
Několik set lidí včera večer vyrazilo z náměstí Václava Havla v centru Prahy na Pražský hrad v pochodu s názvem Srdce na Hrad 2018. Akce se konala v den sedmého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla a měla připomenout jeho odkaz. Účastníci nesli velké růžové srdce a došli s ním k pomníku T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, kde zazněly proslovy a na závěr státní hymna.
„Srdce, které pro mě osobně symbolizuje to všechno dobré, co v nás dokázal pan Havel probudit, poneseme letos na hrad už počtvrté a jsem rozhodnutý nosit ho tam v toto příhodné datum tak dlouho, dokud jej nebude možné předat osobě, která si ho zaslouží,“ vysvětlil smysl průvodu organizátor Jiří Bareš.
U Masarykovy sochy pak promluvila například režisérka Olga Sommerová, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebo tlumočník a politik Hayato Okamura. (KDU-ČSL) Promluvil také organizátor iniciativy „Milion chvilek pro demokracii“ Mikuláš Minář.
„Na Pražském hradě se během 100 let české státnosti vystřídalo 11 prezidentů. Jen dva z nich byli demokraté a opravdoví muži: Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel,“ řekla ve svém projevu režisérka Sommerová. „Měl jsem tu čest pana prezidenta osobně znát, protože jsem v té době pracoval jako tajemník kardinála Vlka, se kterým se pan prezident často setkával. Vždy jsem si vážil toho, že dokázal přinášet osobní oběti tomu, o čem byl přesvědčený. Nebyl to člověk frází a prázdných floskulí,“ řekl Herman.
Lidé v Praze si prezidenta Havla připomínali také na Jungmannově náměstí, kde ze zapálených svíček vytvořili srdce a předčítali úryvky z jeho literárních děl. I zde vystoupila řada osobností, mimo jiné kněz Tomáš Halík. V 18:00 se za Václava Havla uskutečnila mše v kostele Panny Marie Sněžné. Havel zemřel 18. prosince 2011 na své milované chalupě na Hrádečku. Letos by se dožil 82 let.