Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Podle Kulhánka se za sebe Češi stydí

Bývalý šéf Škoda Auto a kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek si myslí, že Češi se za svůj původ stydí. Důvod spatřuje v tom, že máme málo peněz, a na zahraničních dovolených se při srovnání se zbytkem světa cítíme méněcenní. Jedním dechem však dodává, že 80 % Čechů již dosáhne na úroveň pověstných „německých důchodců“.

Dále v rozhovoru pro info.cz tvrdí, že prezident Zeman pověst naší země v zahraničí spíše kazí, než aby ji zlepšoval. Mimo jiné i svým jazykovým projevem, který není na úrovni odpovídající nejvyššímu představiteli České republiky. Kromě toho by podle Kulhánka měl český prezident na oficiálních akcích mluvit česky, tak jako francouzský prezident mluví francouzsky nebo izraelský prezident jidiš.

Co se týče problému uprchlíků a terorismu, domnívá se, že v České republice neexistuje podhoubí pro terorismus a že ani sami uprchlíci by zde neměli lehký život bez práce. Z toho důvodu není proti tomu, přijmout 5 – 10 tisíc „opravdových“ uprchlíků, kteří skutečně utíkají před válkou, nikoli pouze před bídou. Takový počet je podle něj snesitelný a je naděje, že se při takovém počtu úspěšně integrují podobně jako svého času komunita Vietnamců, Řeků nebo Ukrajinců. Pro jejich úspěšnou asimilaci by je rozdělil do obcí, aby nezůstali v uzavřené komunitě. V žádném případě by však v Česku nepovolil výstavbu mešit: „kdyby člověk prchal například do Turecka, myslíte že by mu tam dovolili postavit si kapličku?“ Zásadně také nesouhlasí s jakýmkoli zahalováním a koupáním v burkách: „pokud tu chci žít, musím se adaptovat, do mešity také nemůžu v šortkách“.

Naprosto ale nesouhlasí s tvrzením, že islám je špatný a proti islámu musíme bojovat. Islám je prý ve své podstatě tolerantní. Myslí si, že není příliš vzdálen budhismu. Nynější vlnu šíření islámu srovnává s vlnou násilného šíření křesťanství.

Miloš Zeman podle něj připravil Pražský hrad o důstojnost. „Co jím, co piju, jak mluvím a jak vystupuji je důležité a prezident by měl být vzorem ostatních občanů“. Zeman prý místo toho propaguje alkoholismus a kouření.

Kulhánkovým cílem ale není vymezovat se proti Zemanovi. Ostře se však vyhranil proti Babišově filozofii o řízení státu jako firmy: „ve firmě je cílem dosáhnout co největšího zisku, ve státě je naopak cílem dosáhnout co největší spokojenosti všech obyvatel“.

Podpisů na kandidátské listině má zatím kolem dvou tisíc.