Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Podle prezidenta Zemana bude možná vláda s důvěrou fungovat už od konce května.

Znovuzvolený prezident ČR Miloš Zeman tvrdí, že by vláda s důvěrou mohla fungovat už od konce května letošního roku. Ještě nedávno ovšem očekával, že mu premiér v demisi Andrej Babiš předloží návrh nového uspořádání kabinetu maximálně do konce června.

V pořadu na TV Barrandov se ke konci týdne prezident vyjadřoval k současnému politickému dění. Momentální jednání ANO s ČSSD vnímá velmi nadějně. Mohla by tak vzniknout koalice ANO a sociálních demokratů za podpory komunistů. Konečné slovo ovšem podle hlavy státu bude mít až dubnový sjezd ČSSD, možná i KSČM, a rovněž vnitrostranické referendum soc. demokratů o podobě vlády.

Obecně se dá říct, že ANO, ČSSD a KSČM mají v celé Poslanecké Sněmovně o 200 členech celkem 108 poslanců. Prezident by si vystačil i s podporou 105 poslanců k tomu, aby vládu označil za stabilní, v případě, že se někteří zástupci strany rozhodnou Babišovu vládu nepodporovat. Konstatoval, že by nerad šel pod hranici 101 hlasů, což už mu připadá příliš nebezpečné.

Zkraje roku se Babišově menšinové vládě podařilo získat jen podporu poslanců ANO. I přesto se prezident Zeman na Babiše spolehl s druhým pokusem o sestavení nového kabinetu. Zdůraznil, že premiér od něj dostal dost času na to, aby se necítil pod tlakem a zdárně sjednal a domluvil podporu pro vládu s důvěrou. Zeman už se těší, až ty řeči o vládě bez důvěry skončí. Dalo by se říct, že na ně začíná být alergický.

Na závěr rozhovoru Zeman zmínil, že Babiš už není předmětem každého hovoru a rozkolu jako tomu bylo ještě donedávna. Některým poslancům ČSSD se totiž příčí skutečnost, že je zakladatel ANO a premiér v demisi trestně stíhaný kvůli kauze Čapí hnízdo. Důvodem obvinění má být dotační podvod. Podvodná částka údajně činí 50 milionů korun. Policie včetně Babiše obvinila dalších 11 lidí. Společnost Farma Čapí hnízdo, kdysi pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila v letech 2007-2008 do Babišova Agrofertu. Na konci roku 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Vyšetřovatelé si stojí za tím, že k této změně nebyl ani ekonomický, či podnikatelský důvod.