Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Podle prezidenta Zemana se není třeba obávat demonstrací.

Znovuzvolený prezident ČR Miloš Zeman se ve čtvrtek v pořadu na televizi Barrandov rozpovídal o svých dojmech ze studentské demonstrace, jejímž hlavním záměrem bylo zachování svobody slova a boj za nezávislost veřejnoprávní České televize.

Zeman v rozhovoru vytvořil záměrnou spojitost mezi stávkou a svým inauguračním projevem, ke kterému došlo přesně minulý čtvrtek. Připouští, že studenti bojují za svobodu slova, ale i za „Kalouskovu televizi“, což je označení, které je založené na výsledcích odborného průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, z kterých vyplývá, že v ČT byla značně zvýhodňována TOP 09. Průzkum se konal na popud Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. I přesto, že byl průzkum od té doby častokrát zpochybněn a o jeho špatných kvalitách hovořila i sama RRTV, Zeman neváhá argumenty čerpané z této analýzy používat.

Během Zemanova slavnostního projevu na projev nesouhlasu z Vladislavského sálu odešli někteří poslanci TOP 09. Proto sám zdůrazňuje, že stávkující studenti se nedomáhají svobody pro Českou televizi, ale Kalouskovu televizi. Celá demonstrace mu připadá spíše úsměvná.

Hlava státu se nedržela zpátky ani v hodnocení předávání cen Českého lva umělcům. Zeman se nejvíce navážel do režiséra Marka Najbrta, který nepatří zrovna k jeho největším příznivcům. Režisér si totiž měsíc po prezidentských volbách přisadil k politické situaci, když během slavnostního večera na Českých lvech vyzýval lidstvo k tomu, aby v žádném případě nevolilo Miloše Zemana. Prezident se pozastavuje nad tím, jak může někdo s takovým názorem přijít již více než měsíc po oficiálních volbách.

Na závěr je důležité zmínit, že se Zeman případných demonstrací ve své nejvyšší ústavní funkci nebojí. Dokonce přiznává, že by správný politik měl být na podobné události připraven. Zároveň uvedl, že se mu protestace kvůli výsledkům voleb zdají být přehnané a nemístné. Co se týče druhého pokusu o sestavení vlády, Zeman prozradil, že by mělo být konečně jasno do konce června letošního roku.