Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Podle průzkumu CVVM bude Miloše Zemana volit až 34 procent oprávněných voličů. Dokonce i sázkové kanceláře přijímají nejvíce sázek na jeho vítězství.

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, CVVM, který probíhal od 9. do 19. října 2017 s 934 účastníky z Česka starších 15 let, je současný prezident ČR Miloš Zeman na předních místech v preferencích prezidentských kandidátů. Agentura zmiňuje, že by si jej vybralo 34 procent voličů. Na druhém místě se objevuje bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš s 22 procenty, a hned za ním podnikatel a textař Michal Horáček s 13 procenty českých občanů. Od září až doteď se podpora Zemanových voličů zvýšila o tři procentní body, u Drahoše dokonce až o čtyři a Horáček si naopak o jeden bod pohoršil. Senátor Jaroslav Kubera v průzkumu získal dvě procenta hlasů, rozhodl se ovšem o post prezidenta nebojovat. V říjnu dosáhl stejných procentních výsledků i bývalý šéf Škoda Auto Vratislav Kulhánek. Lékař Marek Hilšer si vysloužil jedno procento, stejně jako šéf SPD Tomio Okamura, který oficiálně neoznámil, že by se o místo na Hradě rád ucházel. Do úterý 7. listopadu má Okamura čas na podání kandidátky.

Nedávno svoji kandidaturu oznámil bývalá předseda ODS Mirek Topolánek, jehož jméno se v říjnovém průzkumu CVVM neobjevilo pro změnu vůbec.  Ostatním adeptům na Hrad se zatím nepodařilo voliče oslovit nijak ve velkém. A dokonce celá pětina si není jistá, koho si zvolí v lednu v příštím roce do funkce lídra naší země. Součet nerozhodnutých občanů klesl až o šest procentních bodů, což napomohlo oběma kandidátům ve vedoucí pozici.

Dobrou zprávou je počet oprávněných voličů, který chce dorazit k urnám, celkem až 66 procent, což ukazuje průzkum CVVM. Čtvrtina lidí odmítá hlasovat, a devět procent se finálně nerozhodlo, komu chtějí dát svůj hlas. V roce 2013 se konala první přímá volba prezidenta, a účast v prvním kole byla 61.3 procenta a ve druhém kole 59,1 procenta. Uvidíme, co přinesou letošní prezidentské volby.

Respondenti v průzkumu měli za úkol hodnotit rovněž přijatelnost prezidentských kandidátů. Adepty bodovali na škále od nuly pro zcela nepřijatelné až po deset bodů pro nejpřijatelnějšího. Jiří Drahoš se stále drží na prvním místě stejně jako v září s 6,07 body, zatímco Zeman skončil na druhém místě s 4,89 body, a hned za ním podnikatel Michal Horáček. U Drahoše si ale téměř třetina nevěděla rady, a tak jej nehodnotili, jelikož jej buď neznali vůbec, nebo netušili, jaké hodnocení by si zasloužil. Lidé, kteří o Zemanovi netuší, zaujímají nepatrný počet.

Co se týče bookmakerů, jejich favoritem je Miloš Zeman s kurzem 1,6:1-1,7:1. Na druhém místě je Jiří Drahoš s kurzem 2,7:1-3:1. A Mirek Topolánek se objevuje překvapivě na místě třetím s kurzem 5:1-6,5:1. Objem sázek se skoro dostal na 40 miliónů korun, o deset méně než u voleb minulých.

Další oblíbenou sázkou je to, že Drahoš v prvním kolem porazí Michala Horáčka (1,13:1), a to, že se Zeman nestane hlavou státu. Největší sázku v hodnotě 200 tisíc korun přijala Chance, přičemž jedna tiketa z nich byla pro Zemanovo vítězství, a druhá tiketa na úspěch Drahoše, nechala se slyšet mluvčí Chance Markéta Světlíková. Celkem sázkové kanceláře přijaly zajímavé částky. Tipsport přijal sázku zhruba za 17 miliónů korun, Fortuna za 13, a Chance za 3,75 milionu korun. Rekordem na objem sázek ale nadále zůstávají podzimní volby do Sněmovny s odhadovanou částkou 105 miliónů korun.