Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Podle senátorů STAN Zeman vyhlásil termín voleb příliš brzy, obrátí na Ústavní soud

Senátoři Starostů a nezávislých (STAN) oznámili, že podají návrh na přezkum vyhlášení termínu voleb do Poslanecké sněmovny k Ústavnímu soudu. Prezident Miloš Zeman vyhlásil volby na 8. a 9. října, čímž zároveň spustil volební kampaň, v níž musí strany, ale i koalice dodržel limit výdajů 90 milionů korun. Podle senátorského klubu STAN se jedná o neférovou volební soutěž, prezident však jednal v mezích Ústavy.

„To, že prezident Zeman vyhlásil termín sněmovních voleb takto brzy, bude mít dopady na politickou scénu a férovost volební soutěže. Na vyhlášení voleb se vážou pravidla a finanční limity kampaně, ale přitom ještě není jasné, v jakých uskupeních budou opoziční strany kandidovat, zda samostatně nebo v koalicích. Stanovení termínu voleb téměř s ročním předstihem je pouze úmyslným naschválem prezidenta a premiéra vůči opozici,“ uvedl předseda klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.

STAN má podle Polčáka pod návrhem 14 podpisů, stačilo by jich deset. Starostové nicméně nabídnou možnost připojit se k návrhu i senátorům z jiných klubů. „Cílem je, aby Ústavní soud toto rozhodnutí prezidenta republiky zrušil,” řekl novinářům europoslanec STAN Stanislav Polčák, který bude senátory u soudu jako advokát zastupovat. Návrh na ústavní přezkum vyhlášení termínu voleb do Sněmovny bude předložen dnes večer,“ dodal.

Podle ústavních právníků však prezident vyhlásil volby v souladu s Ústavu, byť se vyhlášením voleb více než devět měsíců před jejich konáním výrazně odchýlil od dosavadní praxe své i svých předchůdců. „Nevidím na tom nic protiústavního,“ konstatoval člen katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kudrna.