Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Podporu mezi lidmi cítím stále a hodlám ji využít, věří si Drahoš na Senát

Do podzimních senátních voleb sice zbývá ještě několik měsíců, někteří kandidáti už ale rozjíždějí „kampáň“ a vytahují na sebe špínu. Zajímavý souboj se na podzim odehraje na Praze 4, kde kandiduje neúspěšný uchazeč o prezidentskou funkci Jiří Drahoš s podporou TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Proti němu se bude o hlasy voličů ucházet jeho někdejší kolegyně z Akademie věd ČR, profesorka Eva Syková (s podporou ANO).

Oba vědci se dobře znají – Syková řídila od roku 2001 do roku 2016 Ústav experimentální medicíny Akademie věd České republiky, Drahoš byl jejím předsedou. V roce 2008 se také Syková s Drahošem utkala také ve volbě předsedy akademie věd, v níž jak známo zvítězil Jiří Drahoš. Ten pak v roce 2016 Sykovou z funkce ředitelky odvolal.

„Překvapuje mě, že Eva Syková vůbec kandiduje, od člověka, který má máslo na hlavě, bych něco takového nečekal. Ona není osoba, která by měla zastávat senátní post,“ připomněl nedávno Drahoš její aféru s kmenovými buňkami. Česká televize totiž v pořadu Reportéři ČT publikovala informace o tom, že se Syková podílela na podávání kmenových buněk pacientům mimo klinickou studii. Někteří uvedli, že za to platili peníze, ačkoli to zákon zakazuje.

„Kdysi jsem paní Sykovou porazil velmi výrazným rozdílem při volbě předsedy Akademie věd. Pak jsem ji po aféře s kmenovými buňkami odvolal z funkce a vzhledem k tomu, že tehdy byla Eva Syková donucena odejít i z tak prestižních institucí, jako je Učená společnost ČR nebo Česká lékařská akademie, tak jsme předpokládali, že rezignuje i na funkci senátorky, protože ta etická stránka toho jejího pochybení byla naprosto jasná. Proto mě docela překvapuje, že Eva Syková znovu kandiduje, a navíc vytáhla do boje proti mně se lživými argumenty, které mě zaskočily od člověka, který má máslo na hlavě,“ tvrdí Drahoš.

„Jako šéf Akademie věd se ještě s dalšími lidmi podílel na mé dehonestaci a snažil se mě odstranit z politiky i vědy. Což se mu i docela dařilo, ale žádná z obvinění, která proti mně byla vznesena, se neprokázala. Mám čisté svědomí,“ brání se Syková. „Můj přístup byl vrcholně etický, protože jsem se jim snažila pomoci, když už neměli žádnou naději,“ vysvětluje, proč pacientům podávala kmenové buňky.

Za svůj hlavní cíl, ať už se dostane do Senátu nebo jen v rámci spolku Společně pro Česko, považuje Drahoš zaměření na finanční a mediální gramotnost občanů a zapojení mladých lidí do veřejného života. „Pokud jde o mediální gramotnost, sám jsem na tento problém narazil, když se o mně šířilo v prezidentské kampani masové množství lživých informací a nemálo lidí jim věřilo. V naší společnosti citelně chybí mediální gramotnost, a proto se jí v rámci spolku věnuji,“ připomněl Drahoš svůj pocit z prezidentské kampaně.

„Nechci se primárně vůči nikomu vymezovat, mou ambicí je naopak lidi spojovat, proto jsem rád, že kandiduji s podporou čtyř stran. Podporu mezi lidmi cítím stále a hodlám ji využít,“ dodal svou tradiční sebevědomou a prázdnou rétorikou Drahoš.