Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pokud Babiš nesestaví vládu, budou v říjnu předčasné volby, připustil Zeman

Přestože v loňském vánočním poselství prezident Miloš Zeman prohlásil, že předčasné volby nikdy nepřipustí, po neúspěších Andreje Babiše při sestavování vlády změnil názor. V rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že pokud by selhal nynější pokus a následně neuspěl ani premiér nominovaný předsedou sněmovny, mohl by volby vypsat.

„Když nevyjde ani třetí pokus, tak má prezident republiky možnost – nikoli povinnost – vyhlásit předčasné volby,” řekl prezident. V takovém případě by se podle Zemana mohly volby uskutečnit společně s komunálními volbami, které se konají 5. a 6. října.

„Ale zatím je to teoretické úvaha, jednání nezkrachovala. Důvěřujme, že kvůli jednomu člověku sociální demokracie nezahodí to, co se investovalo – včetně mé práce – do fungující vlády,“ nechal se slyšet Zeman. Připomněl také, že jako další možný termín se nabízí spojit předčasné volby s volbami do Evropského parlamentu, které se konají příští rok na jaře.

Posun ve vyjednávání o vládě se dá očekávat po dnešní schůze Miloše Zemana s Miroslavem Pochem (ČSSD), který je kandidátem na post ministra zahraničí. S tím prezident nesouhlasí a již dříve pohrozil, že Pocheho ministrem nejmenuje. ČSSD ale na jeho jmenování trvá a existuje tak možnost, že ani druhý pokus Andreje Babiše o sestavení vlády nebude úspěšný. Pokud by k tomu došlo, existuje ještě třetí pokus, který podle Ústavy vyhlašuje předseda Sněmovny (v současnosti Radek Vondráček z ANO).

Jako jediná možnost, jak se dostat z patové situace se v tuto chvíli jeví varianta, že by místo Miroslava Pocheho dočasně řídil českou diplomacii předseda ČSSD Jan Hamáček. Prezident Zeman k této možnosti řekl, že by vůbec nebyl proti.