Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie bude prověřovat, z jakých peněz platí Zeman advokáta ve sporu se Šarapatkou

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se budou zabývat tím, z jakých peněz jsou placeny právní služby za zastupování prezidenta Miloše Zemana v soukromém sporu s bývalým poradcem Zdeňkem Šaparatkou. Trestní oznámení podal Šarapatka, státní zástupce ho předal NCOZ, který nyní rozhodne o dalším postupu.

Trestní oznámení podal Šaraptka začátkem července kvůli podezření, že prostředky na právní zastupování prezidenta jdou nezákonně z veřejných peněz, konkrétně z Kanceláře prezidenta republiky. „Podle nálezu Ústavního soudu má Miloš Zeman postavení jako jakýkoliv jiný občan, a tím pádem za něj nemůže platit právní služby stát,“ domnívá se Zemanův bývalý poradce.

Ve sporu Šarapatky a Zemana, kterým se zabývá soud, jde o omluvu Zemana za výrok vůči Šarapatkovi. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě.

Ve sporu konaném u soudu v Rakovníku zatím prezidentská kancelář zaplatila přes 97 000 korun. „Za zastupování prezidenta republiky v předmětném řízení, konaném u Okresního soudu Rakovník, Kancelář prezidenta republiky zaplatila Advokátní kanceláři Nespala celkem 97 405 korun,“ uvedl ředitel Odboru legislativy a práva Pražského hradu Václav Pelikán.