Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie obvinila šéfa zámku Lány za ilegální těžbu kamene v sídle prezidentů

Policie obvinila tři lidi kvůli těžbě kamene v lánské oboře se škodou 1,4 milionu korun. Mezi obviněnými je šéf Lesní správy Lány Balák. Muž, kterého osobně vybral a dosadil kancléř Vratislav Mynář, prodával tisíce náklaďáků kamene vytěženého v letním sídle prezidentů. Dle obvinění tajně vytěžili a odvezli kamene více, než oficiálně vykázali.

„V souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře byly obviněny tři fyzické osoby ze spáchání zločinu zpronevěry a účastenství na tomto zločinu ve formě organizátorství, respektive pomoci. Příslušná trestní sazba tedy je dva až osm let odnětí svobody, výše způsobené škody je nejméně 1 350 000 korun,“ uvedl státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Pražák.

Podle vyšetřovatelů a znaleckých posudků vytěžila Balákova firma výrazně více kamene, než je oficiálně uvedeno ve smlouvách o jeho prodeji. Lesní správa Lány je uzavřela s kladenskou firmou Energie stavební a báňská. Tedy stejnou společností, která je společně s Balákem stíhaná už za manipulaci stamilionové zakázky na zpevnění vodní nádrže Klíčava v Lánech.

Celkem 17 tisíc krychlových metrů kamene stíhaný šéf Lán obviněné firmě navíc prodal za méně než čtvrtinu běžné prodejní ceny. Za třicet tisíc tun kamení firma zaplatila necelé dva miliony korun. Balákův nadřízený, kancléř Mynář, ale dlouhodobě argumentuje, že je materiál levný proto, že firma na vlastní náklady kámen musela například odstřelit či nadrtit a vytřídit.