Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie se nebude zabývat trestním oznámením kvůli čínskému dopisu zesnulému Kuberovi

Státní zastupitelství ani policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podala organizace Transparency International v souvislosti s dopisem čínské ambasády k plánované cestě zesnulého šéfa Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Organizace chtěla prověřit okolnosti vzniku textu a podezření, že se prezidentův kancléř Vratislav Mynář či někoho v jeho okolí dopustil zneužití pravomoci úřední osoby.

Transparency International uvedla, že podle její právní analýzy jednal kancléř Mynář v rozporu se svými pravomocemi a porušil zákon, protože mu jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Miloše Zemana nepřísluší vykonávat zahraniční politiku státu. Státní zastupitelství ale nedalo pokyn k zahájení prověřování případu a věc odložilo. Jejich postup následně schválilo nadřízené pražské městské státní zastupitelství. 

„Sami jsme důkladně zvažovali, zda tento případ má trestněprávní rozměr. Zároveň tam je mnoho nejasností, proto jsme očekávali, že se s nimi státní zástupci vypořádají. Samozřejmě řada aspektů případu zůstává nezodpovězených, jelikož je státní zástupci odmítli objasnit a velmi si tak ulehčili práci. Šli čistě cestou uzavření věci od stolu. V takovém případě bych očekával alespoň propracovanější právní argumentaci a vypořádání se s našimi tvrzeními,“ zhodnotil postup státních zastupitelství právník TI Petr Leyer. 

Dokument, ve kterém se čínské velvyslanectví vyjadřovalo ke Kuberově návštěvě Tchaj-wanu, si měl od čínské ambasády vyžádat právě kancléř. Mynář obvinění odmítl, dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. V dopise měla čínská ambasáda hrozit trestem tehdejšímu předsedovi Senátu i českým firmám v Číně, pokud se cesta uskuteční. Dopis byl po náhlé smrti Jaroslava Kubery nalezen v jeho pozůstalosti.