Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie žádá o vydání poslance KSČM Ondráčka, nazval Michala Horáčka vekslákem

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček možná bude předvolán k trestnímu stíhání. Pražská policie žádá o vydání jeho osoby sněmovní mandátový a imunitní výbor. Jeho předseda Stanislav Grospič informoval, že zmiňovaná žádost dorazila do dolní komory Parlamentu ve středu po 14. hodině. 

Grospič žádost předal ostatním členům výboru. Jedním z nich je poslanec hnutí STAN Petr Gazdík. Ten ještě neměl příležitost si žádost pročíst, ale domnívá se, že má úzkou souvislost s výroky, které Ondráček adresoval neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Ondráček o něm kdysi řekl, že spolupracoval s tajnou policií StB. Rovněž jej nazval „vekslákem“. Pokud jej členové výboru skutečně vydají, hrozí mu trest za trestný čin pomluvy. 

Horáček na svém účtu na Twitteru napsal: „Policie ČR dnes požádala Sněmovnu o vydání p. Ondráčka k trestnímu stíhání. Předpokládám, že v souvislosti s mým trestním oznámením. Pan Ondráček, navzdory dokumentům, které jsem zveřejnil, mě označil za spolupracovníka StB a veksláka. Je vidět, že lež je pořád nepřijatelná.“

Předseda imunitního výboru se nechtěl blíže vyjadřovat k důvodům žádosti. Podotkl, že je „vázán mlčenlivostí“. Zato Ondráček byl sdílnější a v rozhovoru pro ČTK řekl, že nemá tušení, proč by policie zrovna o něj měla žádat. Ironicky dodal, že když se mu důvod dostane do rukou, rád mu přijde na kloub. 

Jeho postava figurovala ve spoustě demonstracích po celé zemi v tomto roce na jaře. Organizátoři protestovali proti jmenování Ondráčka do funkce šéfa sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Demonstrantům vadilo Ondráčkovo působení v tzv. pohotovostním pluku, který se snažil potlačit účastníky protirežimních demonstrací. Paradoxní bylo, že měl na své nové pozici dohlížet na práci všech policistů. Ondráček nakonec z čerstvě nabyté funkce odstoupil jak kvůli tlaku veřejnosti, tak kvůli tlaku ze strany svých kolegů poslanců.