Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politici kritizují Zemana kvůli vyznamenání Švehly. Hnal by ho karabáčem, říká Schwarzenberg

Na výročí založení republiky 28. října se tradičně udělují státní vyznamenání. Navrhovat osobnosti mohou jak zákonodárci, tak občané a samozřejmě i sám prezident republiky. Miloš Zeman před několika dny oznámil, že letos při příležitosti stého výročí vzniku Československa vyznamená někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu.

Jeho rozhodnutí, které prezident Zeman ještě okořenil vyjádřením, že Senát i Poslanecká sněmovna Švehlu zřejmě na seznam nenapsali z roztržitosti. Zeman prohlásil, že u příležitosti výročí vzniku ČSR by ocenění Švehly „bylo naprosto logické”.

Stejný názor ale zřejmě nesdílí čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Na facebooku připomněl, že Švehla by z rukou Miloše Zemana státní vyznamenání nikdy nepřevzal. „On se tomuto již nemůže nijak bránit, ale vyznamenání od Miloše Zemana, člověka, který vždy stál na straně velkých zemědělských podniků, které ničí české sedláky, který vždy nadržoval Babišovi a jemu podobným, kteří se podílejí na poškozování českého venkova, by nikdy nepřijal. Česká půda je dnes ovládána výrazně menší skupinou lidí než před pozemkovou reformou, započatou v roce 1919,“ napsal Schwarzenberg ve svém historickém exkursu.

Poslanec Schwarzenberg ještě doplnil, že „Švehla by takové politiky ze svého dvora nejspíše vyhnal karabáčem. Je to opravdu drzost. Umím si představit leckteré tehdejší politiky, kteří aspoň v něčem stáli na straně politiky našeho nynějšího prezidenta. Ale Antonín Švehla byl jeho přesným opakem. Byl to čestný sedlák, který byl ve vedení agrární strany, kterému ležel na srdci zejména český selský stav.“

„Jako jeden z nejvýznamnějších spolupracovníků TGM pomáhal budovat demokracii v Československé republice. Toto vše prezident Zeman spíše bořil a boří. Antonín Švehla se proti tomu nyní nemůže nijak ohradit, já nicméně považuji tento návrh na vyznamenání za příživnictví na oprávněném věhlasu bývalého ministerského předsedy,“ uzavřel svou kritiku Schwarzenberg.