Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politici, kteří chtějí vyšší platy jsou nenažranci. Zeman odmítl zvýšení o 20 procent

Po novém roce si politici platově nejspíš nepřilepší. Proti plánovanému zvýšení poslaneckých a senátorských platů o 20 procent se vyjádřil i prezident Miloš Zeman. V rozhovoru na TV Barrandov označil takový návrh za svrchovanou drzost.

„Politici by samozřejmě neměli chodit v žíněném rouchu, ale když se podíváte například na platy poslanců nebo senátorů, tak je svrchovaná drzost chtít je teď zvýšit o dvacet procent,“ řekl Zeman k návrhu některých zákonodárců. „Ty platy jsou zhruba, když k tomu přičtu i náhrady, čtyř až pětinásobně vyšší, než je průměrná mzda. Když někdo chce ještě víc, tak ho mohu charakterizovat krásným českým slovem nenažranec,“ charakterizoval prezident snahu politiků přilepšit si.

Moderátor pořadu se následně zeptal, zda vyšší platy zabrání korupci a rozkrádání. Zeman odpověděl, že „je iluze se domnívat, že když má někdo vysoký plat, nebude chtít ještě větší příjmy, než má.“

Platy politiků se odvozují z 2,5 násobku průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Jednoduchými počty se tak dostaneme k částce 75 900 korun. Poslanci a senátoři mají dále nárok na paušální náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci ve výši 39 400 korun. Pokud by byl návrh na zvýšení platů schválen, politici si přijdou na 83 400 korun v základním platu, s tím, že náhrady vzrostou až na 43 300 korun. Pravdou nicméně je, že řada politiků navíc zasedá v různých výborech a podvýborech a jejich příjmy jsou tedy ještě vyšší. U ministrů se za základní plat považuje částka 144 700 korun. Po zvýšení by si tak ministři měsíčně přišli na 159 100 korun a na náhradách by dostali 23 200 korun namísto původních 21 100 korun.

Návrh počítal se zvýšením výpočetního koeficientu z 2,5 na 2,75, což by pro stát znamenalo zvýšení nákladů na provoz Parlamentu o desítky milionů korun.

Proti zvyšování se razantně postavila Česká pirátská strana. Poslanci po tlaku Pirátů projednali v srpnu v prvním čtení vládní návrh zákona, který má zachovat současný koeficient 2,5 a tím i současnou výši platů. Na druhé straně barikády bojuje například poslanec Marek Benda, který Sněmovnu vybízel k zamítnutí pirátského návrhu. „Návrh je chybný, špatně napsán, měl by být zamítnut. Zkuste jiná témata než tuto hloupost,“ doporučil Pirátům Benda.