Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politici v čele s prezidentem Zeman si na Vítkově připomněli Den vítězství

Česko si v sobotu 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem se zúčastnili pietního aktu u Národního památníku na Vítkově, kde u hrobu Neznámého vojína položili věnce. Pieta se kvůli koronavirovým omezením konala bez účasti veřejnosti.

Kromě prezidenta republiky Miloše Zemana se pietního aktu zúčastnili například předsedové Senátu a Sněmovny Miloš Vystrčil a Radek Vondráček, vicepremiérka Alena Schillerová, ministr obrany Lubomír Metnar spolu s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou, pražský primátor Zdeněk Hřib a kardinál Dominik Duka. Premiér Andrej Babiš na Vítkově chyběl kvůli pracovní cestě do Portugalska.

Prezident Zeman dorazil na pietní akci na invalidním vozíku, ochranka mu pomohla postavit se během státní hymny.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila zanechalo osvobození v Česku dvě stopy, sovětskou a americkou. „My máme teď to štěstí, že si můžeme vybírat, jakou cestou půjdeme, a věřím, že to rozhodování zvládneme tak, aby v České republice nadále vládla svoboda a demokracie,” řekl.

„Je to den, kdy v Praze probíhaly tvrdé boje. Dorazila Rudá armáda, která přinesla mír, ale nepřinesla nám svobodu,“ připomněl primátor Hřib.

Den kapitulace nacistického Německa v roce 1945 slaví Česko společně s většinou evropských zemí jako státní svátek. V ČR je státní svátek pojmenován jako Den vítězství.