Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politolog Ladislav Mrklas hovoří na téma vítězství ANO ve volbách a Zemanově roli při sestavování vlády!

Politolog Ladislav Mrklas se svěřil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz, že volební průzkumy jsou trnem v oku kritikům, jelikož realita se vždy liší. Prioritním aspektem je volební účast. Zároveň říká, že je zjevné, že hnutí ANO má značný náskok. Podle něj je téměř jisté, že ve volbách zvítězí hnutí ANO pod vedením Andreje Babiše. Za ní může klidně následovat sociální demokracie, a co se týče dalšího umístění, politolog neočekává veliké výkyvy oproti současným preferencím.

Důležitou otázkou je důvod výrazné pasivity všech, i když zbývají tři měsíce do voleb. Jednak je momentálně prázdninové období, kdy lidé myslí na jiné věci než prezidentské volby. Dále rozpočet jednotlivých stran se liší. Mrklas se domnívá, že se skutečný proces volební kampaně nastartuje v polovině srpna. Prý nás čeká ohromná kampaň. Politolog rozhodně nečeká větší účast voličů než tomu bylo v předešlých letech, pouze v případě, že by na tom byla republika tak zle, že by se rozhodl jít k volbám opravdu každý.

Na otázku, co si myslí o SPD a Pirátech v české politice, jako o úplných nováčcích, dodal pouze to, že SPD je jen ´´jiná podoba kandidatury Tomia Okamury a jeho přívrženců´´, tudíž žádná novinka. Naopak u Pirátů je Mrklas trochu na pochybách, jelikož se dosud podle něj nevyjádřili k těžejním tématům. Například jmenování Lubomíra Zaorálka jako lídra strany ČSSD považuje politolog za čin konaný pro záchranu na poslední chvíli. Z pozice odborníka se nechal slyšet, že určitě neočekává, že by ČSSD zvítězilo.

Hlavní osobností v politických debatách stále zůstává nynější prezident ČR Miloš Zeman, o kterém Mrklas uvedl, že šance na to, že bude hrát důležitou roli při sestavování vlády záleží na výsledku voleb a načasování. Nabízí se dvě možnosti, buď se Zemanovi vůbec nenaskytne příležitost nějak blíže zasahovat, nebo v opačném případě bude tzv. hybatelem dění po volbách. Často probíraný ´´mocenský pakt´´ Babiš a Zeman je diskutabilní, nicméně Mrklas tam vidí logiku a racionální chování, spíše než přátelské posezení nebo potřásání rukou. Hnutí ANO se spíše přiklání k levici, díky čemuž se Zeman posouvá spíše do středu.