Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pomsta za zprávu o novičoku? Zeman nejmenoval šéfa BIS Koudelku generálem

Prezident Miloš Zeman při nedělním udílení státních vyznamenání také jmenoval do generálských hodností nové generály. Opět ale nezaznělo jméno ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky Premiér Andrej Babiš přitom nedávno uvedl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. Zeman Koudelku i přes návrh vlády nejmenoval generálem již v květnu.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na den vzniku samostatného Československa 28. října. Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Prezident prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě.

BIS na twitteru uvedla, že její ředitel si velmi váží toho, že ho již druhá vláda navrhla do generálské hodnosti. „Rozhodnutí prezidenta republiky ponechá bez komentáře,“ uvedla tajná služba. „Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší. Měl jsem za to, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo,“ uvedl k záležitosti premiér Andrej Babiš.

Prezident Zeman už v minulosti odmítl povýšit například ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Nejmenoval také některé vysokoškolské profesory.