Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V pondělí se v centru Prahy konala akce na památku Václava Havla. I přes mrazivé počasí dorazila řada jeho obdivovatelů.

V pondělí 18. prosince letošního roku čeští občané zavzpomínali na bývalého prezidenta Václava Havla, který zemřel v roce 2011. Lidé mu vyjadřovali úctu a respekt, ať už na chalupě na Hrádečku u Trutnova, kde strávil poslední chvíle, nebo během akcí po celém hlavním městě ČR. U plotu na chalupě visí proutěné srdce, na zemi hořely svíčky a na nedaleké louce někdo do sněhu vyšlapal obrovské srdce s jeho iniciály. Jedním z typických znaků bývalého disidenta Havla navždy zůstanou krátké kalhoty. Lidé tak na jeho památku i přes mrazivé počasí oblékli kratší kalhoty nebo vyhrnuli nohavice. Do paměti českých občanů se Havel svým „vybraným krátkým vkusem“ zapsal při své první prezidentské inauguraci, kdy měl – jak sám později v rozhovoru řekl – povytažené kalhoty. Cílem akce tak bylo vzpomínat na jeho osobu s humorem. „Musím říct, že se z toho víceméně raduji. Říkám si, že je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě,“ vyjádřil se jednou ke krátkým kalhotám Havel.

Exprezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě 18. prosince roku 2011 ve věku 75 let. O chalupě hovořil jako o svém existenciálním domovu. Vlastnil ji od druhé poloviny 60. let. Navštěvoval ji velmi často i ve funkci prezidenta. Na chalupě vznikla například Charta 77 nebo petice Několik vět. V roce 1999 dokonce do Hrádečku osobně zavítal generální tajemník OSN Kofi Annan.

Jeho texty si lidé mohou poslechnout v divadle Alfred. V chrámu Panny Marie Sněžné se na jeho památku konala mše. V Praze 6 byla odhalena Lavička Ferdinanda Vaňka, který je hlavní postavou mnoha Havlových divadelních her. Stojí před budovou Národní technické knihovny. Havel se poprvé stylizoval do role svého alter ega ve hře Audience roku 1975. Po odhalení Lavičky, které bylo naplánováno na třetí hodinu odpoledne, mohli občané sledovat záznam zmiňované inscenace v místnosti Vzdělávacího centra NTK. Čtení ve dvoře divadla Alfred se odehrálo úplně poprvé. Cílem pořadatelů akce bylo pozvat fanoušky Havlových textů, kteří si určité pasáže chtěli poslechnout. Od 19 hodin večer pak v Knihovně následovalo představení osmi jeho divadelních her.

Celá akce Svíčka pro Václava Havla začala v centru Prahy na Jungmannově náměstí v 11 hodin dopoledne. Mezi jejími účastníky byla socioložka Jiřina Šiklová, dokumentaristka Olga Sommerová nebo herec Jan Potměšil.

Jedna z účastnic vzpomínkové akce řekla, že si nesmírně váží osoby Václava Havla. Zapálení svíčky na jeho památku považuje za každoroční tradici. Více než kdy jindy si myslí, že je důležité si jeho odkaz připomínat. Podle ní v české společnosti chybí humanismus, spravedlnost a rovnoprávnost ke všem, což jsou dle jejích slov základní hodnoty, o které Havel usiloval.