
Poradce Miloše Zemana Jie Ťien-ming byl zadržen, informovala čínská média
Čínská společnost CEFC je největší soukromou společností v Šanghaji a po celém světě zaměstnává téměř 30 000 lidí. Společnost působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle informací na jejím webu firmu v roce 2002 založil Jie Ťien-ming, který je nyní předsedou představenstva.
Právě Jie Ťien-minga jmenoval prezident Miloš Zeman v roce 2015 svým poradcem pro hospodářskou politiku. Ťien-minga mu doporučil bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který je dnes českým zástupcem CEFC. Po odchodu z politiky mimochodem působil také v ČSA, které málem přivedl k bankrotu.
CEFC si pro své evropské aktivity vybrala za hlavní sídlo Českou republiku, ovládá zde například podíly v aerolinkách Travel Service (které se shodou okolností v úterý staly 98% vlastníkem ČSA), ve společnosti Pivovary Lobkowitz Gorup či v mediální skupině Médea Group, vydavatelství Empresa Media a Televizní skupině Barrandov.
V centru Prahy firma také vlastní několik vysoce lukrativních nemovitostí, jako třeba budovu bývalé Živnobanky nebo hotel Mandarin Oriental. Skupině patří také nejstarší český fotbalový klub SK Slavia Praha. Nemovitosti jsou ale v současné době obstaveny kvůli obřímu úvěru, který si CEFC v Česku vzala. Průnik do bankovnictví prostřednictvím mnohamiliardového nákupu poloviny bankovní skupiny J&T nedávno zarazila ČNB, které se nezdál původ čínských peněz.
Podle finančního webu Caixin čínské úřady tento týden zadržely šéfa celé skupiny a Zemanova poradce Jie Ťien-minga kvůli podezření z ekonomické kriminality. Zadržení podle některých zdrojů nařídil přímo čínský prezident Si Ťin-pching. Bylo prý zahájeno hloubkové vyšetřování aktivit a financování celé skupiny CEFC.
Už loni v listopadu přitom měla CEFC problém ve Spojených státech, kdy USA kvůli podezření z rozsáhlého uplácení představitelů Čadu a Ugandy zadrželi manažera skupiny Patricka Ho Čch‘-pchinga.