Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pořady s prezidentem na TV Barrandov budou pokračovat, podle RRTV byly neobjektivní

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení s provozovatelem TV Barrandov kvůli možnému porušení zákona. Třináctičlenná rada dospěla k názoru, že TV Barrandov ve svých pořadech před volbami opakovaně zvýhodňovala prezidentského kandidáta Miloše Zemana.

Konkrétního porušení zákona se měla televize dopustit například 16. ledna, kdy před druhým kolem prezidentské volby odvysílala diskusní pořad Aréna Jaromíra Soukupa. Podle Rady byl pořad nevyvážený, neboť zde moderátor Jaromír Soukup prezentoval pouze názory na podporu Miloše Zemana a neplnil roli kvalifikovaného oponenta. Diváci tak mohli na základě pořadu získat mylnou a zavádějící představu o politických postojích Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Porušení zásad objektivity a vyváženosti Rada shledala i v pořadu Duel Jaromíra Soukupa – prezidentský speciál, který byl odvysílán 22. ledna. Zde měl moderátor Miloši Zemanovi dokonce explicitně vyjadřovat podporu, a to jak v úvodu, tak i celém průběhu diskuse.

RRTV ve svém stanovisku uvedla následující: „Pořad měl naopak potenciál ovlivnit rozhodování diváků/voličů ve prospěch Miloše Zemana, a to zejména z důvodu zjednodušené, zavádějící a emocionálně zabarvené prezentace otázky migrace a národních zájmů ve vztahu k prezidentským volbám, respektive k osobám jmenovaných kandidátů. Provozovatel se tak mohl dopustit porušení povinnosti, dle které má být v pořadu dbáno zásad objektivity a vyváženosti.“

Moderátor Jaromír Soukup zásadně odmítá, že by jeho televizní stanice jakýmkoli způsobem porušila zákon. „Jestli RRTV zahájí správní řízení, vysvětlíme svou pozici a vyčkáme na rozhodnutí, o odvolání rozhoduje soud. Teprve poté budu hodnotit, co se stalo. Dnes naprosto kategoricky odmítám porušení jakékoliv povinnosti. K absurdním představám, že moderátor má nějak suplovat nepřítomného hosta, který odmítl přijít, se s vážnou tváří radši vyjadřovat nebudu,“ uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz.

Na otázku, zda budou pravidelné pořady s prezidentem pokračovat i nadále, po skončení prezidentských voleb, odpověděl prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček: „Odpověď je jednoznačná. Rozhovory pro TV Barrandov budou pokračovat. Občané tak budou mít nadále možnost seznámit se s názory pana prezidenta na aktuální události. Vzhledem k tomu, že je podle Listiny základních práv a svobod cenzura nepřípustná, žádný orgán nemůže tento pořad zakázat,“ sdělil mluvčí.