Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanci budou volit ombudsmana, Zemanova kandidáta Křečka opozice odmítá

Poslanecká sněmovna bude ve středu volit nástupce veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, jejíž šestiletý mandát skončí příští týden. Poslanci mohou vybírat ze tří kandidátů, které nominovali prezident Miloš Zeman a Senát. Novým ombudsmanem se tak může stát vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm, advokát Jan Matys nebo bývalý zástupce Šabatové Stanislav Křeček.

Prezident Zeman původně navrhl poslankyni ANO a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou. Návrh ale stáhl potom, co vyšlo najevo, že za bývalého režimu spolupracovala na jednom z odborných článků s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Miloš Zeman poté namísto Válkové navrhl právníka a politika Stanislava Křečka (ČSSD), který v letech 2013 až 2019 působil jako zástupce veřejné ochránkyně práv. K jeho podpoře se ovšem veřejně přihlásila zatím jen SPD. „Podpoříme Stanislava Křečka, jelikož sdílíme jeho kritický pohled na práci dosavadní ombudsmanky Anny Šabatové,“ řekl předseda strany Tomio Okamura.

Ostatní opoziční strany deklarovaly, že Zemanův nominant je pro ně nepřijatelný. „Křeček je pro Starosty a nezávislé podobnou katastrofou jako Válková,“ uvedl první místopředseda a šéf poslanců STAN Jan Farský. Podobný názor mají lidovci. „Nikdo ze členů nemá ambici volit Křečka. V našem klubu je podpora Schorma a Matyse půl na půl,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Pan Schorm je podle členů klubu profesně i morálně naprosto vhodným adeptem,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.