Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a peníze dát na protialkoholní prevenci

Skupina koaličních poslanců v čele se Šimonem Hellerem (KDU-ČSL) navrhla zkrátit rozpočet prezidentské kanceláře o 30 milionů na lesní hospodářství kvůli pravomocnému odsouzení ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek v Lánské oboře. Peníze by měly podle ohlášeného pozměňovacího návrhu k vládní rozpočtové novele jít na protialkoholní prevenci.

„Poslanecká sněmovna tímto návrhem reaguje na to, že ředitel Lesní správy Lány byl pravomocně odsouzen za manipulaci veřejné zakázky a navzdory tomuto rozsudku ve své funkci setrval. Sněmovna nemůže přehlasovat milost prezidenta republiky, může ovšem alespoň odejmout odsouzenému řediteli rozpočet na realizaci kapitálových výdajů,” napsali koaliční poslanci ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu. 

Poslanec Heller ve Sněmovně uvedl, že návrh má vedle praktické roviny i rovinu symbolickou. Prezident podle něho nepracuje, nejezdí na zahraniční návštěvy, nepřijímá návštěvy a „svoji práci dělá možná na 15 procent“. „Jeho okolí tento stav zneužívá a ve velkém utrácí za nic,“ varoval ve čtvrtek zákonodárce. „Sněmovna nemůže přehlasovat milost prezidenta republiky, může ovšem alespoň odejmout odsouzenému řediteli rozpočet na realizaci kapitálových výdajů,“ dodal.

Pokud by Sněmovna v říjnovém třetím čtení pozměňovací návrh schválila, prezidentská kancelář by přišla zhruba o dvě třetiny částky schválené pro letošní rok na její lesní hospodářství. Úřad vlády by na protidrogovou politiku dostal 12 milionů korun a ministerstvo školství na podporu mládežnických spolků 18 milionů korun.