Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanci navrhli prezidentovi udělit státní vyznamenání odbojářům ze skupiny Tři králové

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek schválila seznam jmen, které navrhne prezidentu Miloši Zemanovi k udělení státního vyznamenání. Řád Bílého lva by si podle poslanců zasloužili členové odbojové skupiny Tři králové. Medaili za zásluhy by měl podle nic dostat například Tomáš Cihlář, člen týmu, který vyvinul lék remdesivir, nebo tvůrce 3D tiskáren Josef Průša.

Na Řád bílého lva Sněmovna navrhla také například stíhací piloty Františka Cháberu a Josefa Koukala. K nominantům na medaili Za hrdinství patří rovněž Tomáš Neškodný, který loni zachránil tři tonoucí lidi, válečný letec Josef Bernat, jeden z posledních žijících účastníků Pražského povstání, Emil Šneberg, nebo zdravotní sestra Jana Březinová, která se v 64 letech navzdory prodělané rakovině plic vrátila při nynější koronavirové epidemii pomáhat do nemocnice v Litomyšli na Svitavsku.

Na sněmovním seznamu k udělení medaile Za zásluhy figuruje vedle Cihláře také Marián Hajdúch, vedoucí Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, který jako první pracoviště masově testoval přítomnost koronaviru pomocí vysokokapacitních robotizovaných testů, vývojář 3D tiskáren Josef Průša, který v souvislosti s koronavirovou epidemií na vlastní náklady vyrobil desetitisíce ochranných štítů, a zakladatelka aktivity Sestry v záloze Renata Dubcová. Na seznamu jsou kromě nich také třeba badatel Jaroslav Čvančara, novinář, publicista a scenárista Vladimír Kučera nebo motocyklový závodník Jaroslav Falta.

Prezident návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni Sněmovna navrhla Zemanovi 37 jmen, prezident vyznamenal pětici z nich. Senát by svůj seznam nominantů měl předložit po prázdninách.