Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanci přehlasovali Zemanovo veto služebního zákona, omezí se počet náměstků

Poslanecká sněmovna na úterní mimořádné schůzi schválila novelu služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Norma mimo jiné ruší posty odborných náměstků na ministerstvech i omezení počtu politických náměstků. Opoziční poslanci opět mluvili v souvislosti s předlohou o vzniku „trafik“ pro zástupce stran koalice, stejným argumentem o „trafikách“ zdůvodnil své veto i prezident.

Změny služebního zákona mají podle předkladatelů, předsedů klubů pětice koaličních stran, prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem. Sněmovní opozice i někteří koaliční senátoři ale mluvili podobně jako Zeman o politizaci státní služby. Další výtky směřovaly například k možnému zvýšení nákladů na státní správu.

Prezident Zeman při vrácení zákona zapochyboval nad tím, zde je novela v souladu s požadavkem depolitizace a profesionalizace státní správy. Kritizoval i úpravu v případě politických náměstků, v konečném důsledku jde podle něj o dobře placenou trafiku.

Opoziční poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová schválenou novelu označila za výsměch občanům. „Lidem nyní říkáte, aby netopili, aby šetřili a nosili svetry. Z druhé strany si chcete vytvořit několik desítek trafik na ministerstvech v podobě politických náměstků,“ vyčetla vládě premiéra Petra Fialy. Místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havlíček mluvil o „kobercovém náletu novodobých politruků“.

Novelu naopak hájil ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. „Garantuji, že na žádném ministerstvu od ledna, února ani března nebudou víc než tři političtí náměstci,“ dušoval se ve Sněmovně.