Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanci STAN navrhují státní vyznamenání pro virologa Cihláře, který vyvinul remdesivir

Poslanci hnutí Starostové a nezávislí (STAN) pod vedením předsedy Víta Rakušana oznámili, že letos navrhnou na státní vyznamenání biochemika a virologa Tomáše Cihláře. Cihlářův tým vyvinul lék Remdesivir proti ebole, který se experimentálně testuje proti onemocnění covid-19. V České republice Remdesivir lékaři použili zatím pro jednoho pacienta nakaženého novým typem koronaviru ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

V tiskové zprávě Starostové uvedli, že navrhnou osobnosti, které se svými činy v těžkém krizovém období způsobeném koronavirem zasloužily o pomoc spoluobčanům. „I přes nezpochybnitelné úspěchy a intenzivní práci, která v těchto těžkých chvílích pomáhá lidem na celém světě, je Tomáš Cihlář stále velmi skromným člověkem. Můj velký obdiv i respekt si zaslouží stejně jako celá řada dalších lidí, kteří za naše zdraví bojují každý den v předních liniích,“ shrnul předseda STAN Vít Rakušan.

Remdesivir patří do skupiny tzv. antivirotik a hlavní funkcí léku je zabraňovat množení viru. Tým Tomáše Cihláře jej vyvinul v americké firmě Gilead. V Česku ho proti koronaviru v rámci klinické studie dostal třiapadesátiletý pražský taxikář ve Všeobecné fakultní nemocnici. Muž dostával lék deset dní, jeho stav se zlepšil a lékaři ho mohli odpojit od mimotělního okysličování krve.

Také prezident Miloš Zeman nedávno prohlásil, že letos udělí nejvyšší státní vyznamenání epidemiologovi a prvnímu šéfovi Ústředního krizového štábu Romanu Prymulovi. Prymula se podle Zemana svými razantními opatřeními zasloužil o to, že epidemie koronaviru má v ČR mírnější postup než v zahraničí. V souvislosti s epidemií chce Zeman poděkovat i dalším lidem.