Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanecká sněmovna bude projednávat ústavní žalobu na prezidenta Zemana 26. září

Senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana by měla Poslanecká sněmovna projednat na své první schůzi po prázdninách ve čtvrtek 26. září. Shodl se na tom při čtvrtečním projednávání návrhu zářijové schůze dolní komory organizační výbor. Už v pátek příštího týdne se bude návrhem zabývat také sněmovní ústavně právní výbor.

Žalobu obdržela Sněmovna od Senátu poslední červencový den. Pokud by o ní poslanci nerozhodli do tří měsíců, mělo by se za to, že s návrhem nesouhlasí. Podle některých poslanců je třeba žalobu projednat, i kdyby nakonec neměla projít. „Došli jsme k závěru, že je potřeba bod projednat. Když jsem žalobu četl, tak mně to připadá jako slátanina několika volebních období,“ uvedl například Jaroslav Faltýnek (ANO), který zařazení bodu navrhl, byť bude hlasovat proti.

Návrh žaloby je postaven na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými více či méně závažnými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou Česka.

Aby se ústavní žaloba dostala k Ústavnímu soudu, musela by pro návrh hlasovat aspoň třípětinová většina, tedy nejméně 120 poslanců. S ohledem na to, že SPD a komunisté s návrhem žaloby nesouhlasí, stejně jako vládní hnutí ANO, to není pravděpodobné. Podporu žalobě už vyslovila pravicová opozice; Piráti ještě nemají jasno. Sociální demokraté se nejprve chtějí sejít se senátory a vyslechnout si jejich argumenty.