Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanecká sněmovna se zabývá ústavní žalobu na Zemana, jednání provází ostrá diskuse

Poslanecká sněmovna dnes projednává ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana za hrubé porušení Ústavy. Aby se ústavní žalobou vůbec Ústavní soud zabýval, muselo by pro ni hlasovat alespoň 120 poslanců. Podle rozložení sil ve Sněmovně je téměř jisté, že žaloba nemá šanci na úspěch. Projednávání nicméně provází bouřlivá diskuze.

„Pokud by Senát mlčel, staly by se sporné kroky prezidenta součástí ústavních pořádků pro přítomnost i budoucnost. Prezidenti, kteří by nastoupili po Miloši Zemanovi, by zcela po právu mohli říci, že vše, co učinil ve svém úřadu Miloš Zeman, je v pořádku. Protože proti tomu nikdo nepozvedl svůj hlas. Takové jednání mohou kdykoliv zopakovat. A možná i přidat něco navíc,“ uvedl iniciátor žaloby, senátor Václav Láska.

„Prezident republiky byl zvolen v přímé volbě, dostal přes dva miliony hlasů a oproti panu senátorovi Láskovi a jeho necelým 13 tisícům voličů má prezident víc než 220× silnější mandát,“ podotkl například lídr SPD Tomio Okamura. „Jsme pro občany opravdu drazí a nevidím důvod, proč plýtvat časem nad právním nesmyslem,“ uzavřel.

Ústavní žalobu připravil senátorský Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 v čele s Václavem Láskou. Mezi další členy patří Ladislav Kos, Tomáš Goláň, Přemysl Rabas, Petr Orel a Lukáš Wagenknecht.

Senátoři v žalobě Zemanovi vyčítají osm konkrétních případů porušení Ústavy. Žaloba popisuje skutky od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost. Ohradil se proti nařčení, že by jeho kroky byly v rozporu s Ústavou.