Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslední debata kandidátů proběhne dnes večer v Rudolfinu, vysílat ji bude Česká televize

V předvečer druhého kola prezidentských voleb proběhne druhá a zároveň poslední debata mezi obhajujícím prezidentem Milošem Zemanem a jeho vyzyvatelem Jiřím Drahošem. Oba kandidáti tak mají den před otevřením volebních místností šanci ovlivnit nerozhodnuté voliče, kterých není málo – podle posledních průzkumů přibližně desetina.

Debata se uskuteční v historických prostorách pražského Rudolfina, tedy na místě, kde byl v minulosti mimo jiné třikrát zvolen hlavou státu Tomáš Garrigue Masaryk. Prezidentský duel bude od 20.00 hodin živě přenášet Česká televize, moderovat jej bude zkušená moderátorka ČT Světlana Witovská. Ta musela nahradit Václava Moravce, který moderování odmítl.

Diskuse byla původně plánována jako hodinová, oba kandidáti ale přistoupili na její prodloužení na 90 minut. Celá diskuse pak bude rozdělena na tři části. V té první budou kandidáti odpovídat na otázky, které připravil dramaturgický tým České televize. Okruhy jsou zaměřeny na aktuální politická témata, pravomoci prezidenta a program kandidátů. Oba kandidáti otázky dostali předem, aby se mohli připravit.

Ve druhé části budou kandidátům klást otázky předsedové obou komor Parlamentu a obyvatelé jedné jihočeské obce, kde Zeman i Drahoš získali téměř stejný počet hlasů. Šéfredaktor zpravodajství ČT František Lutonský pozval i premiéra Andreje Babiše, ten se ale debaty nezúčastní. „Ve čtvrtek budu v Davosu, kam jedu na Světové ekonomické fórum. I kdybych byl ale v Praze, do debaty České televize bych rozhodně nešel, jsem premiér v demisi a nevím, proč bych měl klást otázky prezidentovi. Nic jsem ani nepředtočil, nepovažuji ČT za objektivní,“ omluvil svou nepřítomnost premiér.

Závěrem pak mohou položit otázky také náhodně vybraní voliči a v programu je vyhrazen i prostor na vzájemné dotazy obou kandidátů.

Předchozí debatu, která proběhla v úterý, doprovázela poněkud hlučnější atmosféra připomínající fotbalové derby. Postarali se o to příznivci obou soupeřů, kterých bylo v Hudebním divadle Karlín, kde se diskuse natáčela, okolo čtyř stovek z každého tábora. Česká televize se rozhodla pojmout duel komorněji, a proto si každý z kandidátů může do Rudolfina pozvat jen 30 hostů.