Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslední milost udělil prezident Zeman i přesto, že mu ji poradci nedoporučili

Kolem poslední milosti, kterou prezident Miloš Zeman udělil, se začíná objevovat množství pochybností. Podle žádosti o milost měl podnikatel několik let trpět závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Jak se však ukázalo, muž dále podniká a bezstarostně si jezdí po Karibiku.

Prezident žádosti o udělení milosti vyhověl 4. září, tedy v den, kdy byl hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Týž den o milosti informoval Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, ač veřejnost v tu chvíli očekávala spíše zprávu o zdravotním stavu prezidenta.

Miloš Zeman se rozhodl milost udělit i přesto, že právní experti prezidentské kanceláře udělení milosti olomouckému podnikateli nedoporučili. „Pan prezident dostal na stůl velmi podrobnou zprávu. Udělení milosti bylo nedoporučeno. Ale samozřejmě je prezidentovým právem, aby se rozhodl podle sebe a zaškrtl kolonku udělit,“ uvedl zdroj z Pražského hradu.

Český rozhlas Radiožurnál už dříve upozornil, že podnikatel odsouzený za daňové podvody je sice podle žádosti o milost už tři roky vážně nemocný, za tu dobu se však dostal do vedení šesti firem a podle dokumentů cestoval i do Karibiku. Případem této milosti se už začala zabývat policie.