Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslední státní návštěva úřadujícího prezidenta povede na Slovensko

Přestože Miloš Zeman necestoval do zahraničí tak často jako jeho předchůdci Václav Klaus a Václav Havel, za své funkční období stihl navštívit 33 zemí světa a absolvoval 19 oficiálních a státních návštěv. Málokdy se ale někde zdržel déle, trvání jeho pobytu se obvykle počítalo na dny. Za pět let svého mandátu strávil prezident mimo území ČR zhruba 150 dní. Zúčastnil se i olympijských her v Soči a v Rio de Janeiru.

První zemí, kterou Miloš Zeman jako hlava státu navštívil bylo podle dobrého zvyku Slovensko. Úvodní státní návštěva proběhla 4. a 5. dubna 2013 v Bratislavě. Slovensko pak Zeman navštívil ještě několikrát a bude tam směřovat i jeho poslední zahraniční cesta. Na jednodenní návštěvu našich východních sousedů se prezident chystá vyrazit zítra. V programu je setkání se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, státní oběd a symbolické uctění společné historie v jednom státu. Původně se uvažovalo i o setkání s tamějším premiérem Robertem Ficem, ten ale v tomto termínu nebude na Slovensku.

Nejčastěji Zeman v rámci výkonu svého úřadu navštívil Polsko a také Francii s Belgií, kde sídlí orgány Evropské unie a NATO. Z členských států EU navštívil Zeman 15 zemí, nikdy nebyl například ve Skandinávii a Španělsku. Počátkem roku 2015 se setkal i s papežem Františkem ve Vatikánu. Celkem třikrát se zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, oficiální státní návštěva USA se ale neuskutečnila.

Největší kritiku zřejmě vyvolala Zemanova účast na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, kterou pořádá spolupracovník Vladimira Putina, ruský podnikatel Vladimir Jakunin. Ten je po ruské anexi Krymu veden na americkém sankčním seznamu. Několik poslanců dokonce navrhovalo, aby vláda symbolicky odmítla Hradu cestu proplatit.

Pozornost upoutaly i prezidentovy cesty do Ruska a Číny, každou zemi navštívil Miloš Zeman třikrát. Státní návštěvy v těchto velmocích byly orientovány především na ekonomickou spolupráci, Zeman pokaždé přibral do své delegace i zainteresované podnikatele, při poslední cestě do Ruska musela výprava využít dokonce tři letadla. Při návštěvě Ruska v roce 2015 měl Zeman v plánu zúčastnit se každoroční ruské vojenské přehlídky, kterou většina západních lídrů bojkotovala právě kvůli Krymu. Po ostré kritice ze strany některých českých politiků se Zeman přehlídky nakonec nezúčastnil.