Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslední zahraniční cesta Andreje Kisky povede do Čech, se Zemanem se setká v Lánech

Současný slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že na svou poslední cestu před odchodem z funkce zamíří do Česka. S prezidentem Milošem Zemanem by se měli sejít v Lánech. Do Čech se chystá také Kiskova nástupkyně Zuzana Čaputová, která se prezidentského úřadu ujme 15. června.

Kiska v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že o své poslední prezidentské cestě má jasno. „Bude do Čech. Pokud vím, máme se s panem prezidentem Zemanem sejít v Lánech, tak se velmi těším. Máme některé rozdílné názory, ale to nebrání tomu, abychom na osobní úrovni měli přátelský vztah, takže se těším na to setkání,“ řekl Kiska.

Odstupující prezident v pořadu také odpovídal na otázku, zda Zemanova podpora prezidentského kandidáta Maroše Ševčoviče nebyla tzv. polibkem smrti. Kiska uvedl, že o setkání s českou hlavou státu požádal Šefčovič a dodal, že Zeman se vyjadřoval ke slovenské prezidentské volbě i v době, kdy před pěti lety proti Kiskovi podpořil Roberta Fica. „V obou případech se ukázalo, že to asi nemá smysl. Myslím, že ani Slováci nemají rádi, když jim někdo něco doporučuje,“ shrnul.

Zemanova podpora Šefčoviče, kterého nakonec ve druhém kole porazila právnička Zuzana Čaputová, podle Kisky nesehrála zvláštní úlohu, maximálně vyvolala otazníky, proč by měli slovenští občané dbát na doporučení ze zahraničí. „Myslím, že polibek smrti mu dala strana, která ho nominovala, strana Směr-sociální demokracie. Toto byl základní polibek smrti,“ uvedl Kiska.

Česko brzy navštíví také nastupující prezidentka Zuzana Čaputová, která už oznámila, že její první zahraniční cesta povede právě do Prahy. Mezi Českem a Slovenskem jsou takové zdvořilostní návštěvy tradicí, i prezident Zeman po svém zvolení vždy jako první navštívil sousední Slovensko.