Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Požádám ministryni Černochovou, aby se postarala o památky v Terezíně, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při Ústeckého kraje vyslyšel prosbu terezínského starosty René Tomáška (nez.), aby se stát postaral o podporu památek v Terezíně, které jsou někdy až v havarijním stavu. Zeman starostovi slíbil, že o prostředky na obnovu terezínských památek požádá ministryni obrany Janu Černochovou (ANO), se kterou má prý dobré vztahy. 

V bývalém pevnostním městě Terezíně se letos v červnu zřítila další část kasáren Jana Žižky. Už dřív se zhroutila střecha. Starosta poté rozeslal dopisy na všechna ministerstva, která by mohla situaci zchátralých kasáren vyřešit. Podle něj je nutná pomoc státu. “Padají nám na hlavu,” řekl starosta doslova.

„Poprosím ji, aby ze svého poměrně bohatého rozpočtu, který se každoročně výrazně zvyšuje, poskytla prostředky a Terezín mohl opět žít plným životem. Je to můj veřejný slib, že se přimluvím u ministryně obrany,“ řekl Zeman. Také uvedl, že se pokusí pomoci Lukavci s opravou další části zámečku.

V Lukavci na Litoměřicku, který je Vesnicí roku Ústeckého kraje 2022, se Zeman sešel se zástupci obce a poté debatoval s obyvateli. Zeman, který se svou návštěvou Ústeckého kraje loučí s regiony, ocenil práci starosty Lukavce Tomáše Šenfeldra (nez.). Obci se podařilo opravit zámek, pořádá řadu akcí pro obyvatele, stará se o veřejné prostranství.

Do Ústeckého kraje přijal Zeman se svou chotí v pondělí na hejtmanovo pozvání. Sešel se s krajskými zastupiteli, obyvateli Děčína a dnes se zaměstnanci děčínské firmy Chemotex. Svou sedmou návštěvu Ústeckého kraje prezident zakončí v Třebívlicích, kde bude tisková konference.