Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prahu navštívil polský prezident Andrzej Duda, na Hradě jedná se Zemanem

Do Česka zavítal polský prezident Andrzej Duda, na Pražském hradě jej přijal prezident Miloš Zeman. Tématem schůzky, o kterou požádala polská strana, byly především evropské záležitosti. Vzhledem k epidemickým opatřením jde o jednu z mála letošních návštěv zahraničních představitelů v Česku. 

Setkání obou prezidentů se koná den před jednáním evropského summitu, který se bude zabývat unijním rozpočtem na příští rok. Polsku spolu s Maďarskem se nelíbí podmínka, aby čerpání peněz bylo spojeno s kvalitou právního státu přijímající země. Andrzej Duda na tiskové konferenci řekl, že jsou první předzvěsti dohody, dál se na ní ale pracuje. Návrhy představil Zemanovi, ten na ně podle něj reagoval velmi pozitivně.

Prezident Miloš Zeman po dnešním jednání prohlásil, že země Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly být jednotné při podpoře Polska a Maďarska v jejich sporu s Evropskou komisí o unijní rozpočet. Duda je podle českého prezidenta přesvědčen, že na půdě Evropské rady pod německým předsednictvím se může dospět ke kompromisu, který by uspokojil polské i maďarské zájmy.

Zeman se s polským prezidentem dnes setkal poprvé od jeho letního znovuzvolení. V červenci mu v blahopřejném dopise napsal, že věří v rozvíjení česko-polské spolupráce na mezinárodní úrovni. Během Dudova předchozího volebního období se setkali několikrát. Naposledy se viděli loni v listopadu v Berlíně při oslavách pádu berlínské zdi. Loni v říjnu se také Duda zúčastnil schůzky prezidentů V4 na zámku v Lánech.