
V Praze probíhá česko-ruské fórum, zdravici poslal i Vladimir Putin
Dnes se v Černínském paláci na Pražském hradě koná Česko-ruské fórum, které se má stát platformou pro nepolitickou diskusi mezi českými a ruskými vědci, historiky a představiteli kultury. Memorandum o vzniku fóra loni v listopadu podepsal prezident Miloš Zeman během své návštěvy Ruska. Česká strana si od akce slibuje, že se po letech marného snažení dostane k ruským archivním materiálům.
Proti memorandu se už vloni zvedla vlna protestů. Kritici upozorňují především na to, že fórum může být využito k ruské propagandě v rámci hybridní války proti středoevropským státům. Otevřený protestní dopis podepsali například neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nebo spisovatelka Petruška Šustrová.
Některým historikům z Ústavu pro studium totalitních režimů pak vadilo, že na fóru má vystoupit i ředitel ÚSTR Zděnek Hrazda. Ten se chtěl fóra zúčastnit právě kvůli tomu, aby se pokusil získat archivní informace o některých zásadních událostech novodobých českých dějin. Hrazda se nakonec kvůli velké kritice na fóru neobjeví, zastoupí ho badatel Adam Hradílek.
K účastníkům fóra patří například rektoři několika ruských univerzit nebo ředitel ruské Federální archivní agentury (Rosarchiv) Andrej Artizov. Českou stranu zastoupí mezi jinými předseda české části česko-ruské komise historiků a archivářů Jan Němeček.
Archivní dokumenty, které chce česká strana od Rusů získat, by měly vyjasnit například osudy českých legionářů, období před počátkem druhé světové války, okolnosti komunistického převratu v roce 1948 či okupace Československa v srpnu 1968. Standardní postup je takový, že ÚSTR požádá vládu, která oficiálně vznese žádost vládě cizího státu. V praxi je takový postup ale zdlouhavý, a ne vždy úspěšný. Čeští historici doufají, že se jim podaří získat přístup k archivním materiálům například cestou přímé spolupráce historických ústavů.
Ruský prezident Vladimir Putin na dálku pozdravil všechny účastníky fóra. „S potěšením oznamuji, že o účast na fóru mají zájem představitelé vládních úřadů, regionálních orgánů, uznávaní vědci a zástupci kultury. Pozornost bude věnována hlavně spolupráci v oblasti vzdělávání a společné práci při záchraně našeho společného kulturního a duchovního dědictví,“ uvedl Putin. Dále prý doufá, že diskuse poslouží „k upevnění dvoustranné humanitární spolupráce, jež je tradičně důležitou součástí rusko-českých vztahů“.