Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Praze se konal protest proti politice prezidenta Zemana a předsedy ANO Babiše

V úterý večer se konala demonstrace s názvem ,,Pánové končíme!´´ před  budovou Pražského hradu, kde demonstrující zabrali prostory před arcibiskupským palácem. Jejím cílem byl odpor k politice současného prezidenta ČR Miloše Zemana a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Další podobná akce by se měla konat ve čtvrtek na Malostranském náměstí v Praze.

V čele organizátorů stála Šárka Kružíková, která před demonstrací upozorňovala na to, že by se k moci neměl dostat populista typu Babiše nebo Tomia Okamury. Myslí si, že Babiš není vhodným kandidátem na premiéra vlády jednak kvůli tomu, že je trestně stíhaný pro podvody s dotacemi, a protože byl označen jako agent Státní bezpečnosti. Slovenský ústavní soud vrátil případ neoprávněného označení Babiše agentem na začátek. V archivních svazcích StB byl údajně označen pod krycím názvem. Navíc je zakladatel ANO vyšetřovaný kvůli podezření z neoprávněného čerpání dotací Evropské unie. Prezident Zeman je přesto pro jmenování Babiše předsedou vlády, v případě, že ANO vyhraje podzimní volby do Sněmovny.

Účastníci demonstrace rovněž nesouhlasí se Zemanovým výrokem ohledně anexe Krymu a případné kompenzace. Podobně jako vláda a Senát odmítli návrh, že se jednalo o oficiální postoj naší země. Směrem k Hradu vyvěsili nápisy v angličtině, že ,,Česká republika není Miloš Zeman´´. Nápisy ovšem nebyly jedinou formou protestu, k vidění byly i protibabišovské transparenty, například, s nápisem ,,Serou vás vaše děti? Volte ANO a poserete jim život!´´

Filozof Václav Němec se nechal slyšet, že blížící se sněmovní volby mohou přinést zkázu demokracii, pokud v nich vyhraje tyranie populistů, kteří mají tendenci se všemi manipulovat. Doslova řekl, že by ,,hrobaře vyprovodil svinským krokem´´.