Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Pražském hradě proběhlo pravidelné setkání nejvyšších ústavních činitelů

Na Pražském hradě proběhlo pravidelné setkání nejvyšších ústavních činitelů

Na Pražském hradě se letos podruhé sešli čeští ústavní činitelé na jednání, při kterém koordinují zahraniční politiku. Měli by mluvit o blížících se evropských volbách, sestavování vedení Evropského parlamentu a Evropské komise či chystaných zahraničních cestách. Ústavní činitelé se scházejí k zahraniční politice jednou za čtvrtletí, naposledy jednali na konci ledna.

Schůzky se mimo prezidenta republiky Miloše Zemana a předsedy vlády Andreje Babiše zúčastnili předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, vicepremiér a ministr vnitra pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí Jan Hamáček a ministr obrany Lubomír Metnar.

Ve shodě s programovým prohlášením vlády se ústavní činitelé shodli, že ČR bude pokračovat ve výraznější a pružnější reakci na mezinárodní hrozby typu masové ilegální migrace či terorismu. Shodli se na správnosti odmítnutí nedobrovolného přerozdělování migrantů, jakož i na potřebě zvýšené aktivity při řešení konfliktů v těch oblastech, které ilegální migraci generují, a účinnějšího poskytování rozvojové pomoci.

Diskutovalo se také o důležitosti českého předsednictví ve V4 v letech 2019–2020 a druhého předsednictví ČR v Radě EU ve druhé polovině roku 2022.

Prezident Miloš Zeman u příležitosti setkání ocenil projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery v Terezíně, informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Kubera při projevu na Terezínské tryzně přirovnal ekologii, ochranu životního prostředí, rovnost pohlaví, politickou korektnost nebo multikulturalismus k totalitě a rasismu.