Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jelení příkop

Pražský hrad chce na jaře zpřístupnit část Jeleního příkopu, většina oprav je dokončena

Lidé by se po čtyřech letech mohli znovu projít částí Jeleního příkopu u Pražského hradu. Zavřený je od roku 2017 kvůli opravám. Většina z nich už ale skončila a správa hradu chce horní část rokle otevřít na jaře, oznámila Správa Pražského hradu.

“Horní Jelení příkop bude veřejnosti zpřístupněn na začátku letní sezóny, což je 1. dubna. Tedy v případě, že systém PES umožní zpřístupnění areálu Pražského hradu,” řekl Českému rozhlasu mluvčí prezidentské kanceláře Vít Novák.

Jelení příkop je rozdělen na dvě části – horní a dolní. V dolní opravují dělníci hradby a rekonstrukce by měla podle informací Pražského hradu skončit v roce 2022. V horní části se opravovala kanalizace, která byla po havárii. Práce za 30 milionů korun podle Pražských vodovodů a kanalizací skončily loni v listopadu. 

„Důvody, proč doba opravy trvala poměrně dlouho, byly dva. Jednak složité geologické podloží v dané lokalitě a pak také omezení od Správy Pražského hradu. Nemohli jsme třeba pracovat v době státních svátků nebo významných akcí, které se děly na hradě,“ vysvětlil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. 

Přírodní rokle Jelení příkop má rozlohu přes osm hektarů a své jméno má díky tomu, že tam byla v dobách Rudolfa II. chována lovná zvěř. V době totality tam lidé stejně jako do dalších prostor Pražského hradu nesměli, otevřel se až za éry prezidenta Václava Havla. První část, Horní Jelení příkop, byla zpřístupněna v roce 1996, druhá část v roce 1999. Od roku 2002 jsou Dolní a Horní Jelení příkop propojeny cihlovým tunelem pro pěší valem Prašného mostu podle projektu Josefa Pleskota.