Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad levně pronajal exkluzivní prostor firmě, kde Zeman slavil volební vítězství

Pravděpodobně nejlukrativnější restaurační prostor v Praze – Restauraci Lví dvůr v těsné blízkosti Pražského hradu získala do pronájmu od Správy pražského hradu (SPH) společnost Top Hotels Group. Do výběrového řízení se přihlásila jako jediný zájemce. Za pronájem restaurace a jejího vybavení do konce října 2023 přitom firma zaplatí pouhých 2,7 milionu korun. Jedná se o firmu, pod kterou spadá pražský Top Hotel, kde slavil prezident Miloš Zeman vítězství ve volbách. 

Restaurace Lví dvůr se nachází na severním okraji areálu Pražského hradu na hlavní turistické trase vedoucí ulicí U Prašného mostu na druhé hradní nádvoří. Dvoupodlažní objekt má celkovou rozlohu 889 metrů čtvereční. Společnost Top Hotels Group se ve smlouvě zavázala, že za pronájem podniku bude do konce dubna příštího roku platit 10 000 Kč měsíčně. Následně se nájemné zvýší na 30 000 korun a od května 2022 na 80 000 Kč za měsíc. 

SPH vyhlásila soutěž na pronájem restaurace v říjnu, nikdo se ale nepřihlásil. Podruhé správa vypsala tendr letos 17. června. „Zájemci se mohli hlásit od tohoto data do 24. 6. 2020. V této lhůtě byla přijata pouze žádost Top Hotels Group,” sdělil Blesku mluvčí SPH Jan Pastor. Oproti předchozí nájemní smlouvě získá Pražský hrad podle deníku na pronájmu za první rok o 1,76 milionu korun méně. 

O znovuotevření restaurace informovala společnost Top Hotels Group na počátku srpna. V tiskové zprávě mimo jiné uvedla, že poskytuje cateringové služby pro Pražský hrad již mnoho let. Deník Blesk při této příležitosti připomíná, že firma pronajímala prostory, kde sídlil štáb prezidenta Miloše Zemana při obou volbách hlavy státu. Šéf firmy Vladimír Dohnal má podle Blesku vazby na prezidenta Zemana, se kterým byl v roce 2014 v Číně.