Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad označil výroční zprávu BIS za útok na svobodu slova

Bezpečnostní informační služba (BIS) dnes vydala výroční zprávu za rok 2018, v níž varuje před zvýšenou aktivitou ruských a čínských zpravodajců na území České republiky. Klíčovým cílem jejich hybridní strategie je dle kontrarozvědky manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy. Za nejzávažnější hrozbu pro ústavnost Česka BIS označila šíření dezinformací proruskými aktivisty.

Na výroční zprávu kontrarozvědky vzápětí reagoval mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Ovčáček označil za fakt, že na území ČR působí agenti cizích mocností. „A je úlohou BIS takové agenty odhalovat. Co je absolutně nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. To je útok na svobodu slova,“ sdělil.

Poslanecká sněmovna naopak práci kontrarozvědky ocenila, ač někteří poslanci mají k výroční zprávě výhrady. Vláda podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) všechny informace, které od BIS dostává v některém z režimů utajení, pečlivě probírá a přistupuje k nim zodpovědně. „Bavíme se o nich a každý v rámci své kompetence s nimi pracujeme. Já se tím budu určitě velmi pečlivě zaobírat,“ řekla ministryně.

Člen sněmovního výboru pro bezpečnost Lukáš Kolářík (Piráti) označil zprávu o „ruských trollech“ za nijak překvapivou. Organizované skupiny podle něj dokážou strhnout debatu na sociálních sítích směrem, kterým chtějí, a ovlivňují tím lidi. „Chtěl bych apelovat na čelní představitele České republiky, aby nezvěrozhodňovali práci BIS,“ uvedl.

Výtku směrem k Hradu vznesl i předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský. Ten řekl, že BIS odvádí skvělou práci. „I díky ní je ČR jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, mají to ale těžké,“ poznamenal. Práci podle něj komplikuje kontrarozvědce Zeman, mimo jiné tím, že opakovaně opomenul vládní návrh na jmenování jejího ředitele Michala Koudelku generálem.