Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad posiluje zabezpečení, za nové rámy a rentgeny zaplatí téměř 25 milionů

Už dva roky musí návštěvníci Pražského hradu absolvovat bezpečnostní prohlídku a projít rentgenovým rámem. Zavedení bezpečnostních kontrol v srpnu 2016 vyvolalo silnou kritiku. Ve frontách hlavně zpočátku lidé čekali i desítky minut. Hrad argumentoval tím, že reaguje na bezpečnostní hrozby a snaží se zajistit bezpečí návštěvníků.

Hrad tehdy dostal na své bezpečnostní zajištění od ministerstva obrany 100 milionů korun. Peníze podle někdejšího ministra obrany Martina Stropnického (ANO) posloužily k nákupu moderních technologií. Hrad teď chce některé z nich obměnit a koupit nové. Z veřejně dostupných dokumentů vyplývá, že už je zadáno výběrové řízení v hodnotě téměř 25 milionů korun.

Pražský hrad tvrdí, že jde o standardní generační obměnu rámů. „Vzhledem k technologickým parametrům těchto zařízení je nutná pravidelná generační obměna. Je to zcela standardní záležitost, která je prováděna v každé instituci, která tato zařízení využívá,“ uvedl k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Bezpečnostní rámy a osobní prohlídky, které se týkají všech návštěvníků Hradu byly dokonce tématem lednových prezidentských voleb. Někteří prezidentští kandidáti slibovali v rámci volební kampaně zrušení kontrol a odstranění rentgenových rámů v areálu Pražského hradu. Mluvčí prezidenta Zemana Ovčáček tehdy nařkl prezidentské kandidáty ze falešných slibů, neboť odstranění kontrol bezpečnostní složky státu výrazně nedoporučily. „Oslovené bezpečnostní složky na základě analýzy aktuálních rizik a v souladu se svojí zákonnou působností bez výjimky doporučily zachovat bezpečnostní kontroly osob při vstupu do areálu Pražského hradu,“ uvedl na přelomu roku Ovčáček.

Zrušit kontroly chtěl bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a pro odstranění bezpečnostních rámů horoval také podnikatel a textař Michal Horáček, podle kterého fronty akorát vytvářejí měkký cíl pro teroristické útoky. Bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto Vratislav Kulhánek o zátarasech a osobních prohlídkách řekl, že ho „jako občana štvou.“ V současné době ale jejich odstranění není na pořadu dne.