Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad ruší kontroly u vstupu, o Velikonocích otevře zahrady a část Jeleního příkopu

Pražský hrad po pěti letech ruší plošné a ponižující vstupní kontroly. Policisté budou nově návštěvníky kontrolovat namátkově. Od pátku 2. dubna se navíc veřejnosti otevřou některé zahrady Pražského hradu a část Jeleního příkopu. Věřící se také budou moci účastnit bohoslužeb na Hradě včetně velikonočních obřadů. Nádvoří a další objekty Hradu ale zůstanou kvůli aktuálním protikoronavirovým omezením dál uzavřená. 

„Kancelář prezidenta republiky tímto krokem přispívá k rozšíření oblastí, které mohou v době lockdownu sloužit jako místo pro relaxaci, odpočinek, modlitbu či procházku v přírodě s unikátní flórou,“ uvedl na hradním webu k otevření zahrad vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. 

Návštěvníci musí do zahrad vstupovat bez nadměrných zavazadel, mohou se pohybovat pouze po vyznačených chodnících a cestách, musí respektovat pokyny policistů a příslušníků Hradní stráže a dodržovat všechna nynější protiepidemická opatření.

Kontroly na vstupech do Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016. Především zpočátku se před Hradem tvořily dlouhé fronty. Lidé museli projít bezpečnostními rámy a policisté jim kontrolovali i zavazadla. Podle kritiků byla opatření zbytečná, Hrad ale opatření hájil potřebou zajistit bezpečí turistů.

„Po vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace a v souvislosti s posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany se na Pražském hradě ruší plošné bezpečnostní kontroly při vstupech do areálu,“ zdůvodnila úterní rozhodnutí Kancelář prezidenta republiky.