Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad se stal terčem hackerů. Data ze sítě unikala několik měsíců do zahraničí

Servisní organizace Správa Pražského hradu se stala terčem hackerského útoku. Podle zjištění expertů na informační technologie unikala z počítačů připojených do sítě Správy Pražského hradu několik měsíců data do zahraničí. K jakým informacím se útočníci mohli dostat zatím není jasné.

Případem se zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů, podle kterého bylo porušeno zabezpečení u společnosti, jejímž zákazníkem je Správa Pražského hradu. Správa odpovídá za zabezpečení celého komplexu včetně kanceláře prezidenta a zámku Lány.

„Pokud se potvrdí informace, že z počítačů Správy Pražského hradu unikaly nekontrolovaně měsíce údaje mimo území České republiky, bude se jednat o skutečně velmi závažný únik dat a porušení kybernetické bezpečnosti. Plánovaná digitalizace státní a veřejné správy bude vyžadovat skutečně velkou pozornost, aby se nemohl stát podobný případ s daty občanů,“ komentoval únik dat Petr Loužecký ze společnosti Algotech.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček případ nekomentoval. Bližší informace k němu nechtěl poskytnout ani Úřad pro ochranu osobních údajů. Úřad pro kybernetickou bezpečnost, Národní centrála proti organizovanému zločinu a Vojenské zpravodajství odmítly sdělit, zda případ řeší.