Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad se už nebude soudit a zveřejní platy kancléře Mynáře i mluvčího Ovčáčka

Pražský hrad oznámil, že ve sporu o zveřejnění platů svých předních úředníků nebude podávat kasační stížnost a vyhoví rozsudku Městského soudu v Praze. Podle soudního rozhodnutí má Hrad na poskytnutí požadovaných informací čas do 17. září. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci potvrdila, že soud kasační stížnost neobdržel a tento případ byl ukončen. 

Žádost o zveřejnění platů nejvyšších hradních úředníku podala Kristýna Bašná, která od roku 2014 provozuje webové stránky kde zveřejňuje platy, odměny a další bonusy nejvyšších tuzemských úředníků. Informace chtěla získat také od Kanceláře prezidenta republiky. Jenže Hrad jí odmítl říct, kolik Mynář nebo Ovčáček v letech 2016 a 2017 brali. A tak se obrátila na soud. 

Soud nejdříve žalobu zamítl s odkazem na soukromí úředníků, Bašná ale letos v květnu uspěla s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Soudkyně Miluše Došková v rozsudku vysvětlila, proč má veřejnost znát, jaký plat, odměny nebo jiné finanční požitky pobírají Mynář, Ovčáček a další vrcholní úředníci Kancléře prezidenta republiky. „Nejvyšší správní soud považuje nyní projednávaný případ za téměř modelovou či ‚učebnicovou‘ situaci, kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací,“ uvedla soudkyně. Poté se případ vrátil zpět k Městskému soudu v Praze. A ten Bašné v polovině srpna vyhověl.

Hrad chtěl původně také podat kasační stížnost, nakonec k tomu ale nedojde. „Rozhodl jsem, že Kancelář prezidenta republiky nebude podávat kasační stížnost, neboť na rozdíl od paní nechceme zatěžovat zbytečně správní soudy,“ uvedl kancléř Mynář. Dodal, že informace o platech a odměnách, které Kristýna Bašná žádala, poskytnou, jelikož kancelář nemá co tajit.